Zeka ve Mutluluk Hapı : Adderall Nedir?

adderall nedir ve nasıl kullanılır, adderall zararları

Amerika’da doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin eğitim hayatlarını daha başarılı geçirebilmek için kullandıkları ilaç, adderall nedir? Adderall yurt dışında öğrencilerin özellikle sınav ve tez dönemlerinde odak seviyelerini üst noktaya taşıyabilmek için kullandıkları bir tür ilaç. Etken maddesi amfetamin olan adderall ilk olarak 1920’lerde Obertol adı ile satışa sunulan ilaç türü. Türkiye’de satışı yasak olan bu etkili ilaç Adderall ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Adderall Nedir? Nasıl Kullanılır?

Adderall özel reçete ile satılan bir ilaçtır. Daha çok dikkat ve odaklanma problemi, hiperaktivite bozukluğu ve  narkolepsi tedavilerinde hastaya yazılır. Bir tür amfetamim olan ilaç ağır bir ilaç türüdür. Kimi durumlarda depresyon tedavilerinde de bu ilaç hastaya verilebilir. Adderall suda çözülebilen tabletler olarak satılır. İlacın içeriğinde değişik amfetamin tuzları vardır. Ayrıca ilacın aktif maddeleri dekstroamfetamin ve racemic amfetamin tuzlarıdır.

Adderall genellikle dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi hastalık türleri için verilse de bazı durumlarda kötü amaçlar için de kullanılabilir. Bu ilaç kişilerin ilacı aldıktan sonra 3 -4 saat içerisinde odaklanmak istedikleri konuyu tamamen ezberlemelerine yardımcı olan bir ilaçtır. Odak sorununu ortadan kaldırır, kişinin ezber ve hafıza gücünü artırır. Bu durum birçok öğrenci arasında haksız rekabete yol açabilir. Ayrıca Adderall alkol ile birlikte tüketildiğinde vücut üzerinde kötü sonuçlar doğurabilir. İlaç sadece ihtiyaç duyulan konsantrasyon anlarında kullanıldığında yan etki göstermeyebilir.

Adderall Tablet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika, Japonya, Kanada gibi ülkelerde ilacın kullanımı devlet kontrolünde yapılan Adderall dikkatli kullanılması gereken bir ilaçtır. Özellikle eğer depresyon gibi bir zihinsel rahatsızlık bulunuyorsa ilaç kontrollü ve dikkatli tüketilmelidir. Aksi durumda yanlış kullanılan ilaç psikolojik rahatsızlığın daha da şiddetlenmesine yol açabilir. İlacın en yaygın yan etkileri parmaklarda uyuşukluk, ağrı ve rengin solmasıdır. Ayrıca kimi zaman kalp sorunları, göğüs ağrısı, nefes darlığı, davranışsal sorunlar gibi belirtiler de gözlenebilir. Bu gibi durumlarda hastanın acilen doktoruna gitmesi ve muayene olması gereklidir. Adderall kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi ciddi rahatsızlıkları bulunan kişilere önerilmez.