Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Dizel Araçlarda Olmalı: Adblue Nedir?

adblue nedir, adblue ne demek, adblue ne işe yarar

Her geçen gün çevre duyarlılığının artması otomobil sektöründe de gelişmelere yol açıyor. Özellikle dizel motorların çevreye verdiği zararı azaltmak amacı ile atılan adımlar emisyon salınımının azalmasını sağlayarak çevre dostu araçlar üretilmesine yardımcı oluyor. Adblue adı ile bilinen üre çözeltisi de çevre dostu araç gelişimlerinden biri. Bu yazımızda adblue nedir, avantajları ve çevreye faydaları nelerdir gibi konuların detaylarını bulabilirsiniz.

Adblue Nedir? Adblue Ne İşe Yarar?

Adblue motorin yani dizel tipi akaryakıt kullanan tüm araçların azot oksit salınımını azaltmak amacı ile kullanılan su bazlı bir üre çözeltisidir. Aslında bir marka adı olan adblue piyasa üzerindeki en büyük çözelti firması olduğu için, çözelti de bu isimle anılır. Adblue üre çözeltisinin yüzde 32.5’i temizlenmiş üreden ve yüzde 67.5’i ise sudan oluşur. Çözeltinin amacı egzoz sistemlerine seçici katalitik indirgeme yani SCR (Selective Catalytic Reduction) sistemine sahip araçların zararlarını azaltmaktır. Bu araçlar ile meydana gelen zararlı gazların salınımı yani emisyon oranının düşürülmesi adblue ile sağlanabilir.

Geçmişte daha çok kanyon ve tır gibi araçlarda kullanılan adblue günümüzde Mercedes ve Volkswagen markaların binek arabalarında da kullanılmak zorundadır. Euro 6 emisyon standartları ile oldukça önem kazanan adblue sayesinde çevreye son derece zararlı olan NOx gazları büyük ölçüde elimine edilebilir. Bu yüzden Avrupa Birliği dizel yakıt kullanan araçların hemen hemen tümünde adblue kullanımını zorunlu kılmaktadır. Bu durum ile birlikte euro 4, euro 5 ve euro 6 diye adlandırılan yeni nesil dizel araçlarda adblue yakıt tankı ilavesi de zorunluluklar arasında yerini almıştır.

Adblue Avantajları Nelerdir?

Zararlı gaz salınımını minimum düzeyde tutmayı hedefleyen adblue’nun yakıt tasarrufuna herhangi bir katkısı yoktur. çözelti yalnızca dizel araçlardan salınan zararlı gaz emisyonunu minimum seviyeye indirmeyi sağlar. Adblue çevreye tamamen zararsız bir maddedir. Çözelti taşınabilir sıvılar arasında minimum risk kategorisinde yer alır. Dizel yakıta oranla çok daha az yer kaplayan adblue çözeltisi, emisyon düzeylerinin aşılmasını önleyerek katalizörün uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.  Adblue tankı boşaldığında sisteme herhangi bir zarar vermemek için araç stop eder ve çalışmayı durdurur. Bu gibi bir durum ile karşılaşmamak için tank düzenli olarak kontrol edilerek doldurulmalıdır.

Exit mobile version